متاسفانه شنیدن اخبار مبتلا شدن به کرونا چه در مورد غریبه ها و چه در مورد اطرافیان برای خیلی از ما عادی شده است. با وجود این که خیلی از ما موارد بهداشتی و پروتکل ها را رعایت می کنیم ممکن است به این ویروس دچار شویم. ابتلا به کرونا ممکن است از طریق یک آشنای ناقل  و فردی که در اطراف ما بوده است اتفاق افتاده باشد. در مواردی نیز به دلیل عدم رعایت صحیح خودمان در دام کرونا می افتیم. به طور مثال با این که تاکید می شود که به میهمانی نروید با دعوت به یک تولد همه چیز را فراموش می کنیم و سلامتی خود و دیگران را به خطر می اندازیم. لحطه ای غفلت در ماسک زدن، عدم رعایت صحیح یا هر مورد دیگری می تواند ما را گرفتار کرونا کند. می دانیم که این ویروس به تازگی چه جهش های خطرناکی هم داشته است. به همین علت و به دلیل اهمیت فراوان این موضوع در این مطلب به بررسی نکاتی که در زمان مراقبت از کرونا در منزل در مدت قرنطینه باید رعایت شود خواهیم پرداخت.

با مشاهده علائم اولیه کرونا مثل خستگی، تب و… ممکن است مشکوک شوید و به پزشک مراجعه کنید. با معاینات انجام شده و یا با تست های خانگی و غیر خانگی ممکن است متوجه شوید که کرونا دارید. گاها ممکن است علائمی هم نداشته باشید. فرض کنید تنها به دلیل این که همکارتان یا فردی که به تازگی او را دیده اید به کرونا دچار شده است تست می دهید. اتفاقا نتیجه هم مثبت می شود. حال باید چه کنید؟ در صورتی که علائم شدید باشد ممکن است پزشک تشخیص اسکن ریه بدهد و اگر قضیه حاد باشد می تواند برای شما بستری شدن را صلاح بداند. در مواردی نیز از شما می خواهد که در قرنطینه بمانید. اگر به سرعت متوجه شوید با مراقبت های خانگی می توانید نتیجه خوبی بگیرید. در ادامه به مواردی می پردازیم که در مدتی که در خانه هستید باید رعایت کنید. با رعایت این نکات کرونا را سریع تر شکست خواهید داد.

در زمان مراقبت از کرونا در قرنطینه این موارد را رعایت کنید

مرخصی بگیرید و با خیال راحت درمان را شروع کنید

مراقبت از کرونا در منزل | استراحت

پس از این که متوجه شدید نتیجه تست اولیه کرونای شما مثبت شده است باید قرنطینه شوید. سریع تر مرخصی بگیرید و به خانه بروید. بدون رودرواسی و بدون ترس به همه بگویید که نتیجه تست شما مثبت شده است. بهتر است اگر شخصی در این مدت با شما رفت و آمد داشته است او هم تست بدهد. مخفی کردن ابتلایتان به کرونا می تواند بهای سنگینی داشته باشد. اگر یکی از آشنایانتان دیر متوجه شود که به کرونا دچار شده است ممکن است کار از کار بگذرد. زودتر مرخصی را شروع کنید و به خانه بروید. یک مرخصی بدون استرس بگیرید و تا زمانی که بهبود پیدا نکرده اید به فکر کار نباشید. سلامتی اولویت اول است. بدون سلامتی هیچ چیزی معنا ندارد.

یک اتاق اختصاصی داشته باشید

مانند زمانی که به سفر می روید رخت و لباس و وسایل ضروری خود را بردارید و به اتاق بروید. این یک سفر کوتاه است و تا مدتی که بهبود نیافته اید باید در آن باشید. اتاق شما باید از دیگران جدا باشد. اگر خانواده دارید و آنها را دوست دارید برای محافظت از آنها در اتاق بمانید و تنها برای انجام امور واجب مثل رفتن به حمام و دستشویی از اتاق خارج شوید. حتی از اعضای خانواده بخواهید غذای شما را برای شما به اتاق بیاورند و اتاق را ترک کنند. بدیهی است که در مدتی که آنها را می بینید هم شما و هم آنها باید ماسک داشته باشید.

جدا کردن ظروف غذا

پس از جدا کردن اتاق یا محل اقامت، دومین کار مهمی که برای مراقبت از کرونا در منزل باید انجام شود جدا کردن ظرف های غذاست. قاشق، چنگال و بشقاب و ظروفی جدا داشته باشید. دیگران نباید از ظرف های شما استفاده کنند. همچنین پس از صرف غذا، ظروف مورد استفاده باید با دقت بالا و به خوبی شسته شوند. توصیه می شود که روی آنها آب جوش بریزید. سپس با استفاده از مواد شوینده آنها را به دقت بشویید. می توانید از الکل نیز استفاده کنید. اما پس از گذشت مدتی، ظروف را آب بکشید تا بتوانید در آنها مواد غذایی بریزید. 

حمام و دستشویی

مراقبت از کرونا در منزل | جدا کردن دستشویی

شاید بدانید که کرونا از طریق ادرار و مدفوع و بخارات حاصله از آن نیز می تواند منتقل شود. پس سرویس بهداشتی یک مکان ریسک پذیر است. اگر در منزل شما دو سرویس بهداشتی وجود دارد بهتر است در مدت درمان، سرویس بهداشتی شما از دیگران جدا شود. اما ممکن است چنین امکانی را نداشته باشید. چرا که بسیاری از خانه ها تنها یک سرویس بهداشتی دارند. اگر این گونه است پس از این که از سرویس استفاده کردید کلیه شیرآلات و سطوحی که با آن برخورد داشته اید را به دقت ضدعفونی کنید. کمی وایتکس یا ضدعفونی کننده مخصوص سرویس بهداشتی نیز روی سنگ بریزید. به این صورت بخارات را نیز خنثی می کنید. استفاده از حمام نیز به همین صورت است. همه شیرآلات باید خوب ضدعفونی شوند. در مدت زمان استفاده تهویه باید روشن باشد تا گردش هوا ایجاد شود. همچنین دیگران نباید پس از شما حداقل تا نیم ساعت از سرویس بهداشتی و حمام استفاده کنند.

داروهای خود را به موقع استفاده کنید

مراقبت از کرونا در منزل با دارو

اگر در ملاقات حضوری یا مشورت تلفنی با پزشک برای شما دارو تجویز شده است بهتر است برای خود یک آلارم تنظیم کنید. زمان مصرف داروها را فراموش نکنید. با خوردن به موقع دارو در کنار موارد دیگری که رعایت می کنید زمان بهبودی شما سرعت بیشتری پیدا می کند. می توانید یک زنگ هشدار برای خوردن داروها در موبایل خود تنظیم کنید. می توانید از اعضای خانواده یا آشنایان بخواهید زمان خوردن داروها را به شما یادآروی کنند. کرونا شوخی بردار نیست. پس در رعایت همه موارد جدی باشید.

ورزش سنگین ممنوع

انجام ورزش یا هر فعالیت جسمی دیگری که باعث از دست رفتن انرژی و قوای بدن شما شود در این مدت ممنوع است. دقت کنید که منظور این نیست که دائما بخوابید و بی تحرک باشید. بی تحرکی زیاد نیز باعث از دست رفتن روحیه شما خواهد شد. همچنین باعث می شود که احساس کسالت کنید. پس در همان اتاق کمی قدم بزنید. نرمش های سبک نیز می تواند برای شما مفید باشد. 

غذاهای مقوی بخورید

بهترین غذاهایی که در این مدت می توانید استفاده کنید غذاهای آب پز و کبابی ها هستند. جوجه کباب و فغذاهای سرشار از پروتئین به بهبود شما کمک می کنند. در این مدت خوب غذا بخورید و غذای خوب بخورید. رژیم لاغری و تناسب اندام نداشته باشید. تا می توانید و با اشتها غذا بخورید. فست فود و سرخ کردنی در این مدت استفاده نکنید.

میوه بخورید

یکی از بهترین منابع ویتامین سی و بسیاری از مواد معدنی میوه ها هستند. به خصوص میوه هایی که ویتامین سی دارند و باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شوند. دقت کنید که بهترین منابع این ویتامین میوه ها و خوراکی های طبیعی هستند. قرص های جوشان و مکمل های دارویی نیز خوب هستند. اما هرگز جای میوه را پر نمی کنند. همچنین از خوردن میوه های با طبیعت به شدت سرد مثل هندوانه در این مدت پرهیز کنید. مراقبت از کرونا در منزل با مصرف میوه ها بسیار کامل تر می شود.

سرگرمی شاد برای خودتان ایجاد کنید

مراقبت از کرونا در منزل | مطالعه کنید

آهنگ شاد گوش بدهید، کتاب بخوانید و برای خودتان سرگرمی های مفرح ایجاد کنید. این مدت را غنیمت بشمارید و به انجام کارهایی مشغول شوید که همیشه دوست داشتید. به این صورت زمان هم سریع تر می گذرد. انجام تفریحاتی مثل حل کردن جدول، بازی کامپیوتری، کارهای هنری، مطالعه و… روحیه شما را بهبود می بخشد. به این صورت بهتر می توانید با بیماری بجنگید.