درمان شوره سر خشک در خانه با مواد طبیعی

شوره سر یک عارضه ایست که افراد را دچار مشکلات متعددی خواهد کرد. از جمله افت اعتماد به نفس در اثر به هم ریختگی ظاهر سر و مو ها. و در مواردی که ادامه دار باشد پوست سر در اثر آن ملتهب شده و دچار لکه های قرمز رنگ می شود. در پی این لکه ها عارضه ای مانند زخم به وجود می آید که فرد میل به خاراندن و جدا کردن پوسته آن خواهد داشت. و همینطور این موارد ادامه دارد تا اینکه فرد را تماما درگیر خود می کند.

برای اینکه دچار این مشکل نشویم قطعا راه حل درست حل مسئله به صورت ریشه ای خواهد بود. که بیشتر عوامل را باید از درون بدن تصحیح کرد. مانند کارکرد آنزیم ها ، کبد و … . که تا حد زیادی می توان آن را مرتبط با خوراک دانست. اما به هر حال این مشکلات عوارض سطحی نیز دارند که اگر درمان نشود می تواند فرد را آزرده کرده و همچنین گسترش هم یابد. مانند یک آلودگی قارچی که می تواند گسترش پیدا کند. در این مطلب قصد داریم تا با استفاده از چند ماده طبیعی که در خانه یافت می شود این عوارض را کاهش داده و یا قطع کنیم.

شناسایی عوارض و درمان شوره سر خشک

شناسایی و عوارض شوره سر خشک

درمان شوره سر خشک در خانه با مواد طبیعی

در صورتی که پوست شما خشک باشد و درگیر شوره سر هم شده باشید حتما این موارد را تجربه کرده اید:

  • ظاهر شدن پوسته های سفید رنگ در لابلای موها و روی مو و روی لباس و …
  • خارش پوست سر و سطح سر
  • سوزش بعضی از قسمت های سر
  • التهاب و قرمزی قسمت هایی از پوست
  • متعاقبا ظاهر شدن پوسته در قسمت های ملتهب

در ابتدا به صورت نامحسوس پوسته ها را روی سر و مو و لباس اطراف سر مثل سر شانه و … احساس می کنید. وقتی صبح به بالش خود نگاه می کنید پر از شوره های سر شماست. پشتی صندلی و … نیز از این موضوع بی نصیب باقی نمی ماند. گاها داخل گوش و ابرو، ریش و سبیل، سطح صورت و … هم ممکن است مانند سطح پوست سر دچار این موضوع شود.

مرحله بعد قرمزی و التهاب است که با فاصله حمام کردن هم بیشتر می شود. یعنی اگر هر روز سر شسته شود کمتر است. خارش و سوزش در محل التهاب و تجمع چربی خاصی اطراف آن. این محل های التهاب ثابت است و فقط با هر بار شستشو کمی التیام پیدا می کند. ولی بعد از مدتی دوباره همان نقطه پدیدار می شود. همچنین در فصول خشک مانند پاییز بیشتر می شود.

کمک به درمان شوره سر خشک

درمان شوره سر خشک در خانه با مواد طبیعی

خب بعد از شناسایی و آشنایی با عوارض شوره سر خشک می خواهیم به راه های مفید برای درمان یا بهبود علایم آن بپردازیم. ما قصد داریم تا با معرفی بعضی مواد موجود در خانه و راه کارهای مراقبتی عملی این موضوع را انجام دهیم.

نکات مهم در حمام :

جزو مهم ترین نکات در درمان و بهبودی علایم شوره سر خشک درست حمام کردن است. اولین موضوع که باید در حمام رعایت شود استفاده از آب با دمای پایین است. اگر پوست خشک دارید و درگیر شوره شده اید، بدانید که شستن سر با آب گرم یا داغ حتما اوضاع را بدتر می کند. حداقل سر و صورت خود را با آب معمولی، ولرم یا کمی خنک بشورید. نگران نباشید با آب ولرم هم تمیز می شوید. آب گرم باعث از بین رفتن چربی پوست شده و به خشکی و تشدید شوره کمک می کند. همچنین اگر پوست خشک دارید پوست بدنتان را نیز دچار خشکی بیشتری میکند. پس توصیه ما به شما دوری از آب گرم یا داغ است.

مورد بعدی تعداد شستشو است. در هر بار حمام کردن سعی کنید تعداد روز هایی که حمام نبودید سر خود را بشورید. در کل یک تا دوبار عدد خوبی است اما بیش از آن مانند آب داغ چربی پوست را از بین برده و به آن آسیب هم می زند.

استفاده از شامپو های طبیعی یا شامپو های ضد شوره و برای موهای خشک بهتر است. شامپو هایی که برای موهای چرب یا شستشوی روزانه است قدرت بیشتری برای از بین بردن چربی دارند. اگر از شامپوی ثابتی استفاده کنید بهتر است. مخصوصا شامپو های ضد شوره و سعی کنید تغییر ندهید. همچنین اگر جایی بودید که شامپوی شما در دسترس نبود از شامپو بچه استفاده کنید.

درمان شوره سر خشک

استفاده از روغن زیتون

درمان شوره سر خشک در خانه با مواد طبیعی

با استفاده از روغن زیتون می توان چربی مورد نیاز را به پوست سر رساند. همچنین اسید موجود در آن به کمک پوست سر می آید و آن را تغذیه می کند. اما چطور باید از آن استفاده کرد ؟ به چند روش مورد استفاده قرار می گیرد :

قبل از استحمام : می توانید قبل از حمام کردن پوست و موی سر را با روغن زیتون ماساژ دهید. به این صورت که حداقل یک ستعت روی مو ها بماند. اگر بیشتر شد هم مشکلی نیست. و بعد از آن اقدام به شستشو نمایید. اما یادتان باشد شستشوی بیش از اندازه یا با آب گرم می تواند اثر کار را کمتر کند. سعی کنید طوری بشورید که کمی چربی باقی بماند.

در حین استحمام : اگر وقت یا مکان مناسب برای ماساژ با روغن ندارید می توانید به همراه شستشو این کار را انجام دهید. اگر سه بار سر خود را می شورید دوبار اول به صورت معمولی و در بار آخر شامپو را با روغن زیتون مخلوط کنید. سپس سر را شستشو داده و اجازه دهید چند دقیقه ای بماند. بعد از آن با آب معمولی یا ولرم آبکشی نمایید. به این صورت در پوست و مو اثر کرده و چربی پوست نیز حفظ می شود.

به صورت جدا گانه یا بعد از حمام : یک ترکیب عالی که به صورت ماسک مو مورد استفاده قرار می گیرد. ترکیب روغن زیتون به همراه سرکه سیب طبیعی. در صورت نبود سرکه سیب از آبلیمو طبیعی استفاده کنید. مقداری سرکه سیب در لیوان یا ظرفی ریخته و چند قطره روغن زیتون به آن اضافه کنید. به خوبی هم بزنید تا مخلوط شود. به صورت دلخواه می توانید کمی آب هم اضافه کنید. بعد از شستشوی مو با این ترکیب مو ها را آغشته کرده و ماساژ دهید. بعد از 5 دقیقه آبکشی کرده و خشک کنید. ترکیب روغن زیتون با سرکه سیب باعث از بین بردن باکتری ها و التیام سریع التهاب ها خواهد شد.

با استفاده از این روش ها به طور معجزه آسا شاهد تاثیر آنی خواهید بود. که حتما از آن شگفت زده می شوید. حتی استفاده از این ترکیب باعث شادابی و رشد موها شده. حتی دیده شده که این ترکیب باعث رشد مجدد مو ها در نواحی که دچار ریزش شده بود می شود.