مراقبت از موهای چرب

نوع موی چرب یکی از انواع متداول موست. خیلی از ما فکر می کنیم که چرب شدن پوست سر اصلی ترین علتی است که مو را چرب می کند. اما اینطور نیست. در خیلی از موارد پوست سر خشک است. به همین دلیل ساقه مو شروع به ترشح چربی می کند. در نهایت پوست سر و مو هردو چرب می شوند. البته این همیشه نیست و خیلی اوقات هم چرب شدن پوست سر باعث می شود که موهای شما چرب شوند. در این مطلب می خواهیم در مورد مراقبت از موهای چرب صحبت کنیم. موهای چرب اغلب کمی ضعیف و شکننده هستند. به همین دلیل به مراقبت بیشتری نیاز دارند. در غیر این صورت ممکن است به تدریج ضعیف و ضعیف تر شوند.

نکات مهم برای مراقبت از موهای چرب

زود به زود حمام کنید

یکی از موارد مهم در مورد مراقبت از موهای چرب استحمام به موقع است. افرادی با موهای چرب باید بیشتر حمام کنند. اگر موهای شما چرب است سعی کنید زود به زود حمام کنید. فاصله بین استحمام شما نباید زیاد شود. در غیر این صورت موهای شما و پوست سرتان بیش از حد چرب می شوند. افزایش چربی سر باعث می شود که تنفس پوست و مو مشکل شود. نتیجه این امر ممکن است به صورت ضعیف شدن و در نهایت ریزش مو دیده شود. توصیه پزشکان پوست و مو این است که افرادی با موی چرب بهتر است هر روز یا در نهایت یک روز درمیان موهای خود را بشویند.

از شامپوهای مخصوص استفاده کنید

مراقبت از موهای چرب با شستشوی روزانه

شامپوهای زیادی برای موهای چرب وجود دارند. بهتر است از این شامپوها به جای شامپوهای دیگر استفاده کنید. مواد و ترکیبات استفاده شده در این شامپوها برای موهای چرب ساخته شده است. به همین دلیل مراقبت بیشتری از موهای شما می کنند. به خصوص اگر هر روز به حمام نمی روید سعی کنید حتما از این شامپوها استفاده کنید. ترکیبات این شامپوها به گونه ای است که چربی مو را متعادل تر می کنند.

استفاده از شامپوهای ملایم

اگر هر روز به حمام می روید مراقب باشید. برای استحمام روزانه سعی کنید از شامپوهای ملایم تر استفاده کنید. شاموهای مناسب برای مصرف روزانه مناسب تر هستند. می توانید از شامپوهای بچه نیز استفاده کنید. مواد استفاده شده در شامپوهای بچه بسیار سبک است. پس خیلی شست و شوی عمیقی ایجاد نمی کند. بدین معنی که پوست سر و موهای شما خیلی زیاد از مواد مغذی پاک نمی شوند.

شوره زدن نیز در موهای چرب رایج است. به همین دلیل بهتر است روزانه استحمام داشته باشید. در این صورت قارچ های عمل ایجاد شوره سر نیز نمی توانند رشد کنند.

مراقبت از موهای چرب با روغن درخت چای

مراقبت از موهای چرب با روغن درخت چای

همان طور که گفتیم دلیل اصلی چربی سر در بسیاری افراد خشکی پوست سر آنهاست. این امر باعث می شود که مو شروع به ترشح بیشتر چربی کند. به همین دلیل استفاده از روغن های سبک و مغذی مانند روغن درخت چای مفید خواهد بود. می توانید در هفته دو تا سه بار پوست سر خود را با روغن درخت چای ماساژ دهید. با اینکار میزان چربی پوست سر شما متعادل می شود. روغن درخت چای شامل مواد مغذی دیگری نیز هست. این مواد باعث می شود که ریشه موهایتان قوی تر شود. روغن درخت چای به عنوان ترکیب اصلی در خیلی از شامپوهای مخصوص موی چرب استفاده می شود. به طور مثال در شامپو ضدشوره موی چرب فیتو از روغن چای استفاده شده است. این شامپو یک شامپوی درمانی برای افرادی است که موی چرب دارند و از شوره رنج می برند.

استفاده از نرم کننده را محدود کنید

به افرادی که موهای چرب دارند توصیه می شود که تا جای ممکن از نرم کننده های مو استفاده نکنند. نرم کننده ها به ریشه مو آسیب می رسانند. در صورتی که موهای بسیار مجعد دارید و مجبور هستید از نرم کننده استفاده کنید دقت کنید. بهتر است نرم کننده به ریشه موهای شما نخورد. تا جای ممکن نرم کننده را تنها به ساقه مو بمالید. تا جای ممکن نیز سریع موهایتان را آبکشی نمایید.